Hazánkban a valós minimálbér az uniós középmezőnyben van
2024. augusztus 08. 10:10
Elindult egy bérfelzárkózás az egész kelet-európai régióban – tájékoztatott a helyettes államtitkár.
2024. augusztus 08. 10:10
7 p
1
8
110
Mentés
Nyitókép: Shutterstock
A valós minimálbér az uniós középmezőnyben van – írja közleményében a Nemzetgazdasági Minisztérium, amelyben tévesnek és szakmaiatlannak titulálják, hogy egyes sajtóhírek úgy tálalják az Eurostat statisztikáit, miszerint a minimálbérek tekintetében Magyarország az uniós összehasonlításban az utolsó előtti helyen áll. Miközben 2010-hez képest több mint három és félszeresére emelkedtek a keresetek Magyarországon.
Suppan Gergely, a Nemzetgazdasági Minisztérium makrogazdasági elemzésért felelős helyettes államtitkára volt az M1 Híradó vendége a téma kapcsán.
Mit jelent pontosan az effektív minimálbér?
A szakember elárulta: jogilag kétféle minimálbér létezik – van az alap minimálbér, ami a közbeszédben széles publicitást kap, és létezik egy másik minimálbér is hazánkban, ami a szakképzettséget indokló szakmákhoz kötődik.
„Gyakorlatilag ez egy garantált bérminimum.
Ez a kettő már több mint 15 éve szétvált egymástól Magyarországon, ezzel értékelve azoknak a teljesítményét, akik valamilyen szakképesítést szereztek”
– fogalmazott a helyettes-államtitkár.
Suppan Gergely ennek kapcsán egy nagyon fontos dologra hívta fel a figyelmet. Mivel a minimálbéresek között kétszer annyian vannak bejelentve a garantált bérminimumon, ezért technikailag érdemes egy elméleti – úgynevezett effektív minimálbér – fogalmát is bevezetni. „Ez nem egy jogi, hanem egy technikai fogalom,
ami abban segít, hogy jobban tudjunk tájékozódni abban a tekintetben, hogy Magyarország valójában hogyan áll a minimálbérek rangsorában”
– magyarázta. A szakember hozzátette: van ugyan máshol is egy-egy példa erre a modellre, de nagyon ritka megoldás ez.
A helyettes államtitkár kifejtette: ha csak a szimpla minimálbért nézzük, akkor Magyarország valóban az utolsó előtti helyen van,
viszont ha a garantált bérminimumot nézzük, akkor már hat uniós tagállamot megelőzünk.
„Ha pedig létrehozzuk ezt a technikai értelemben vett effektív minimálbért, abban az esetben öt uniós tagállamot tudnánk megelőzni. Tehát a rangsorok teljesen másképpen alakulnak abban az esetben, hogyha figyelembe vesszük azt is, hogy a garantált bérminimumon jóval többen vannak bejelentve Magyarországon, mint a minimálbéren” – jegyezte meg a szakember.
Mit jelentenek ezek a fogalmak a számok tekintetében?
Suppan Gergely rávilágított: a minimálbér 73 ezer forint körül volt még 2010-ben, mára ez 266 ezer forint fölött van,
tehát gyakorlatilag több mint három és félszeresére növekedett a minimálbér.
„Ezt egy picit meghaladó mértékben nőtt, tehát 1-2 százalékkal magasabb növekedést mutatott a garantált bérminimum. Tehát összességében azt lehet elmondani, hogy ha visszatekintünk a 2010-es évtől eltelt inflációra, akkor körülbelül 94-95 százalékkal nőtt a minimálbér reálértéke” – szögezte le.
A szakember azt is hozzátette, hogy amikor emelik a minimálbéreket, akkor az sok olyan munkavállalót is elér, akik éppen fölötte voltak bejelentve, tehát ott is emelni kell a béreket. Azaz bekövetkezik egyfajta bértorlódás.
Mi a helyzet a munkaerőhiánnyal?
A gazdasági szakember emlékeztetett: Magyarországon az elmúlt években, főleg az elmúlt 4-6 évben kialakult egy jelentős munkaerőhiány is, tehát feszes lett a munkaerőpiac. Emiatt a vállalkozások versenyeznek egymással, hogy ki tudja magához csábítani a munkaerőt.
„Magyarország már versenyez a többi régiós országgal is, hogy hol hogyan alakulnak a bérek, hol szaladnak el, kik hiteleznek, tehát van egy régiós bérverseny is, és vannak olyan szakmák, ahol már gyakorlatilag a nyugati bérekkel kell versenyeznünk, ami azt jelenti,
hogy gyakorlatilag elindult egy bérfelzárkózás az egész kelet-európai régióban”
2025 májusában a bruttó átlagkereset 702 800 forintra emelkedett, ami az előző év azonos időszakához viszonyítva közel 51 ezer forintos, azaz 7,8 százalékos növekedést jelent.
Hol tart Magyarország az MI nyújtotta lehetőségek alkalmazásában? Mely szektorokat érinti ez a technológiai áttörés a leginkább? Hogy áll e terület jogi szabályozása? Utánajártunk.
„Az illegális migránsok mindössze 25 százalékát toloncolják ki a hatóságok” – hívta fel a figyelmet a dán bevándorlásügyi miniszter.
p
0
0
1
Hírlevél-feliratkozás
Ne maradjon le a Mandiner cikkeiről, iratkozzon fel hírlevelünkre! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és elküldjük Önnek a nap legfontosabb híreit.
Összesen 110 komment
A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
altercat1
2024. augusztus 08. 13:28
Besza-behu... A 4,7 millió dolgozóból 200 ezer alatti valamivel a minimálbéresek száma, de hőbör-libbantkáink ezen rugóznak. Akinek kevés ez a bér, az menjen el többet keresni.
PBM Mélyépítő Kft.
Rugalmas munkavégzési hely - Budapest, Pest megye
job-salary
Fizetés
Nettó 400e Ft havi bér
---------------
Aki ebből nem tud megélni, az hazudik.
Uniós középmezőnyről beszél Suppán!.
Európában régen Görögo. és Portugália volt a vetélytársunk, ez felejtős, jelenleg 150-200 eu. val magasabb a minimálbérük.
A minimálbérre törvény is van: Az a legkisebb órabér, hetibér, havibér, amellyet a munkáltatónak feltétlenül ki kell fizetni.
Ez nálunk netto 463 Eu. bruttó 681 Eu.
Romániában: netto 475 Eu. bruttó 744 Eu.
A többi régióbeli Eu s ország min bére Görögo, vagy magasabb!
Bulgária van még, de az csak a Balkán - oda talán nem akarunk tartozni!
És akkor még az ÁFA különbségeket nem is vettük figyelembe!
Utólsó hely ez bárhogy forgassuk!